Solis » Nowości » Wymiarowanie pomp ciepła  

Wymiarowanie pomp ciepła

W celu dokonania prawidłowego doboru odpowiedniej pompy ciepła

należy ustalić możliwie dokładnie:

Posługując się tabelami doboru pomp ciepła Solis można w miarę precyzyjnie dobrać właściwe urządzenie.

Pomy ciepła dobiera się na kilka sposobów:

1. 90-100% pokrycia przez pompę ciepła na ciepło. Wariant ten polecany szczególnie w układach z chłodzeniem pasywnym (podłoga, centrala rekuperacyjna). Możliwa instalacja grzałek dla pokrycia do 10% mocy, pracy w przypadku awarii lub szczególnie niskich temperatur (<-20'C)

2. 75-85% pokrycia przez pompę ciepła na ciepło. Pozostała część pokrywana jest przez wbudowane w zbiornik buforowy grzałki elekryczne (2-9kW). Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne jest to wariant najczęściej stosowany (mniejsza pc, mniejsze źródło). Wariant taki pokrywa do 95% zapotrzebowania rocznego. Układy współpracują prawidłowo w instalacjach z kominkami i kolektorami słonecznymi.

3. 50-70% pokrycia przez pompę ciepła na ciepło. Wariant tani inwestycyjnie, jednakże z punktu widzenia kosztów ekploatacji najmniej zalecany. Taki podział mocy (PC/grzałki) skutkuje pracą grzałek elektrycznych do 30% czasu pracy układu grzewczego i czasem brakiem mocy na cele cwu. Wariant ten zdecydowanie odradzamy. W układach z wykorzystaniem chłodzenia pasywnego wariant ten nie pracuje prawidłowo.


Dobór pomp (01/03/2005)
© 2004-2009, Solis Sp. z o.o.